субота, 3 вересня 2016 р.

Затверджено новий український правопис (1928)


4 вересня 1928 року Рада Народних Комісарів УСРР своєю постановою затвердила новий український правопис («скрипниківський» або «харківський»), який діяв до 1933 р. Згодом, 31 березня 1929 року «скрипниківський» правопис був прийнятий Українською академією наук, а 29 травня 1929 року − Науковим товариством імені Шевченка у Львові.

«Скрипниківський» правопис (від прізвища тодішнього Народного комісара освіти, Миколи Скрипника) був схвалений на Всеукраїнській правописній конференції. Вона проходила в столиці УСРР того часу, в місті Харкові (саме цьому правопис ще називають «харківським»). Участь у цій конференції брали українські науковці з усіх регіонів, і це було дуже важливо, насамперед для дотримання двох головних писемних традицій − галицької (західноукраїнської) та наддніпрянської (великоукраїнської). Харківський правопис було ухвалено демократичним шляхом голосування і з 1929 року розповсюджено на всі видавництва та школи УСРР, які з цього часу повинні були його дотримуватися.
У 1933 році норми «скрипниківського» правопису було визнано націоналістичними, і перероблено, більш наблизивши їх до російських. На сьогоднішній день деякі норми харківського правопису повернено (наприклад, літера «ґ»).

Джерело: http://www.calendarium.com.ua/ua/svyata_ukraini

Немає коментарів :

Дописати коментар

linkwithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...